Zmotoryzowany protest na Ukrainie. Zablokowana rezydencja Janukowycza [ZDJĘCIA]

Niedziela, 29 Grudnia 2013
drukuj A A
Zmotoryzowany protest na Ukrainie. Zablokowana rezydencja Janukowycza Zmotoryzowany protest na Ukrainie. Zablokowana rezydencja Janukowycza
Zmotoryzowany protest na Ukrainie. Zablokowana rezydencja Janukowycza

fot. PAP/EPA

Około tysiąca samochodów zablokowało na kilka godzin drogę do posiadłości prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Solidarność przeciwko terrorowi

Stało się to podczas kolejnej akcji przeciwników władz tego kraju, przeprowadzonej w niedzielę pod hasłem "Solidarność przeciwko terrorowi".

Ich wiec na Majdanie Niepodległości w Kijowie zgromadził - według różnych źródeł - od 20 do 50 tysięcy osób. Głównym postulatem było ukaranie odpowiedzialnych za milicyjną przemoc wobec protestujących oraz ukaranie wykonawców i zleceniodawców brutalnego pobicia dziennikarki śledczej Tetiany Czornowił.

fot. PAP/EPA

Komisja śledcza w sprawie pobicia dziennikarki

Opozycja ogłosiła powołanie komisji śledczej, która ma się zająć bezprawnymi działaniami ministra spraw wewnętrznych Witalija Zacharczenki oraz podległych mu oddziałów milicyjnych; zapowiedziała antykorupcyjne śledztwa wobec członków rządu premiera Mykoły Azarowa i ich rodzin.

Kolumna samochodów wyruszyła z Majdanu

W czasie wiecu z obozowiska na Majdanie Niepodległości wyruszyło kilkadziesiąt samochodów, które skierowały się do rezydencji prezydenta Janukowycza "Meżyhiria" we wsi Nowi Petriwci pod Kijowem. Po drodze dołączały do nich kolejne pojazdy, które w efekcie zakorkowały wyjazd ze stolicy w kierunku północnym.

fot. PAP/EPA

Trasa z Kijowa do majątku Janukowycza była silnie obstawiona samochodami patrolowymi drogówki, a na zjeździe do drogi prowadzącej bezpośrednio do rezydencji prezydenta stała blokada z samochodów milicyjnych i budowlanej wywrotki. Po krótkich negocjacjach z funkcjonariuszami protestujący przesunęli te pojazdy na pobocze i ruszyli dalej.

fot. PAP/EPA

Do samej rezydencji nie podeszli, gdyż kolejna barykada, którą tworzyło kilkanaście autobusów, pilnowana była przez kilkuset milicjantów z tarczami i pałkami. Gdy kolumna z Majdanu dotarła w to miejsce, naprzeciwko milicyjnego kordonu stanęli w szeregu ubrani w kaski budowlane i grube kurtki członkowie ochotniczej ochrony protestów.

Rezydencja Janukowycza

Meżyhiria to 135-hektarowa, otoczona wysokim płotem dawna rezydencja państwowa, do której Janukowycz przeprowadził się, gdy po raz pierwszy był premierem Ukrainy w latach 2002-2004.

Choć według informacji mediów prezydent jest formalnym właścicielem zaledwie 1,7 hektara ziemi na terenie ośrodka, do jego dyspozycji jest całe jego terytorium, zabudowane luksusowymi domami, kortami tenisowymi i sztucznymi jeziorami.

fot. PAP/EPA

Protesty na Ukrainie trwają od 21 listopada, gdy rząd ogłosił, że wstrzymuje przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Po kilku brutalnych akcjach milicji wobec uczestników demonstracji rozbili oni miasteczko namiotowe na Majdanie Niepodległości w Kijowie i zaczęli żądać zmiany władz.

Radio ZET/PAP/ptr

do góry
%s1 / %s2
- +